Diablo – od miłości do nienawiści.

Początki Diablo

Diablo – seria gier komputerowych z gatunku hack and slash wyprodukowanych i wydanych przez firmę Blizzard Entertainment.

Pierwsze prace nad grą pod roboczym tytułem „Diablo” rozpoczęły się w 1995 roku. Rozwojem gry zajmowało się małe studio projektowe pod nazwą Condor Games (później Blizzard North) założone w 1993 roku przez takie osoby jak Max Schaefer, Erich Schaefer i David Brevik. Początkowo miała to być jednoosobowa, turowa gra RPG. Firma poszukiwała wydawcy, aż natrafiła na Blizzard Entertainment. Nowy wydawca zrezygnował z trybu turowego na rzecz walki w czasie rzeczywistym. Jak się później okazało była to kluczowa decyzja, która wpłynęła na charakterystyczną rozgrywkę dla tej serii. Prace nad grą przeciągały się do tego stopnia, że nie udało się jej wydać na planowany termin świąt Bożego Narodzenia w 1996 roku. W ciągu roku sprzedano ponad 750,000 kopii gry, a GameSpot ogłosił Diablo grą roku 1996.

Aiden. Diablo II

Przełomowy sequel

Diablo II – kontynuacja gry typu RPG-hack and slash Diablo, wyprodukowana przez Blizzard North i wydana przez Blizzard Entertainment 29 czerwca 2000 roku. Polskim dystrybutorem jest CD Projekt. W 2012 roku została uznana przez tygodnik Time za jedną z najlepszych gier, jakie kiedykolwiek stworzono. W 2015 roku gra zajęła pierwsze miejsce na liście 25 najlepszych gier hack and slash według serwisu Gry-Online. Fabuła jest dużo bardziej rozbudowana niż ta w pierwszej części.

Zło przetrwało. Tytułowy przeciwnik Pan Grozy powrócił i ponownie stawiamy czoła jemu i jego sługom. Akcja gry toczy się w nieodległej przyszłości po wydarzeniach z pierwszej części Diablo. Bohater rozpoczyna swoją przygodę w obozowisku Łotrzyc w prowincji Entsteig, gdzie od razu dowiaduje się o mocach zła jakie nawiedziły świat Sanktuarium. Bohater po wcześniejszym uratowaniu Deckarda Caina (jedno z zadań w grze) musi zmierzyć się z jeszcze potężniejszym Diablo, który opanował ciało swojego pogromcy, w Tristram. Diablo jako Mroczny Wędrowiec opuszcza Tristram, zabierając ze sobą po drodze Mariusa. Następnie udaje się przez przełęcz i próbuje uwolnić swoich braci: Baala, uwięzionego w ciele maga Tal-Rashy i Mefisto, który jest uwięziony w podziemiach świątynnej części Kurast. Zadaniem gracza jest zabicie Diablo i jego braci. Gra zawierała też bardzo ciekawego easter egga w postaci Krowiego Poziomu.

Sekretny Krowi Poziom (ang. Secret Cow Level) powstał w wyniku legendy, jaka krążyła w Internecie na temat pierwszej części Diablo. Plotka ta powstała z powodu umieszczenia w wiosce Tristram, w której toczy się akcja pierwszej części gry bez żadnego powodu stada krów i głosiła, że po kliknięciu na krowy odpowiednią liczbę razy, można otworzyć portal prowadzący do specjalnego, tajnego poziomu. Aby uciąć plotki na temat Krowiego Poziomu, Blizzard umieścił w grze StarCraft kod brzmiący „There Is No Cow Level” („Nie Ma Krowiego Poziomu”).

Ostatecznie Sekretny Krowi Poziom wprowadzono w Diablo II. Można się do niego dostać po zabiciu Diablo lub Baala, a wypełniony jest potworami nazywanymi Piekielnymi Krowami.

Ślepy zaułek dla Diablo, czyli część trzecia

Akcja gry ma miejsce dwadzieścia lat po wydarzeniach z Diablo II. Ludzie zapomnieli o wydarzeniach z przeszłości. Mefisto, Diablo i Baal zostali pokonani, ale Kamień Świata, który chronił Sanktuarium przed siłami zarówno niebios, jak i piekieł, został zniszczony. Gdy Deckard Cain powraca do ruin katedry w Tristram, tajemnicza kometa spada z nieba w to samo miejsce, gdzie niegdyś pojawił się Diablo, co po raz kolejny obudziło armie demonów. Okazuje się jednak iż kometą, która tak naprawdę spadła z nieba, jest człowiek, były archanioł z królestwa niebios – Tyrael, występujący w grze Diablo II. Informuje on protagonistę, że nadciąga niebezpieczeństwo. Ostatni władcy piekieł, Belial i Azmodan, szykują inwazję na świat. Celem gracza jest zdobycie Czarnego Kamienia Dusz, dzięki któremu wszyscy władcy demonów zostaną uwięzieni w jednym ciele, a następnie jego zniszczenie. Pomimo dużej sprzedaży gra była krytykowana ze względu na swoją kreskówkową grafikę oraz masę błędów. Najgorzej wspominany jest felerny dom aukcyjny.

 

Zostaw komentarz

Tagi: , ,
Zostaw odpowiedź