Starcraft czyli Warcraft w kosmosie.

Kosmiczny RTS. Czym jest Starcraft?

Podstawowym celem gry jest wyeliminowanie wszystkich przeciwników (wyjątek stanowi kampania oraz niektóre gry typu UMS). W tym celu należy zdobyć kontrolę nad odpowiednią ilością minerałów oraz gazu, które są w grze zasobami niezbędnymi do rozbudowy bazy, konstrukcji jednostek bojowych, a także wprowadzaniu różnorodnych ulepszeń jednostek i budynków. Kryształy zbierane są bezpośrednio ze złóż w ziemi i są wydobywane masowo przez robotników (odpowiednich dla każdej rasy), natomiast gaz musi być najpierw odpowiednio przetworzony w specjalnym budynku i jest wydobywany tylko przez jednego robotnika naraz.

Gracze mogą kontrolować ograniczoną liczbę jednostek – nie może przekroczyć 200, gdyż jest to limit nałożony przez programistów. Wyjątek stanowią niektóre misje kampanii, gdzie gracz ma możliwość kontrolowania dwóch baz różnych ras (podczas gry Protossami w dodatku Brood War można grać wszystkimi trzema rasami przy użyciu zdolności jednostki Dark Archona – Mind Control. Wtedy też można mieć więcej niż 200 jednostek, gdyż limit jest liczony osobno dla każdej rasy kontrolowanej przez gracza).

Każda jednostka w grze jest unikatowa – żadna nie ma swojego odpowiednika u innej rasy. Twórcy gry starali się zrównoważyć szanse wszystkich stron konfliktu i dzięki temu gra jest niezwykle wymagająca, gdyż jego jedyną przewagą nad przeciwnikiem są umiejętności, które musi rozwijać (zarówno w skali „mikro” jak i „makro”, a więc umiejętności szybkiego i trafnego wydawania poleceń, poruszania się, budowania, itd.).

Gracze zazwyczaj rozpoczynają grę z czterema robotnikami (są to SCV u terran, drones u zergów i probes u protossów), jednym budynkiem głównym, w którym produkowani są robotnicy, oraz 50 jednostkami minerałów wystarczającymi na zakup jednego robotnika. Wyjątkiem są gry UMS (ang. Use Map Settings), gdzie gracze zaczynają z częściowo rozbudowanymi bazami. Mapy takie zawierają często różne zdarzenia (ang. triggers), które często uaktywniają się dopiero w trakcie gry.

W fabule gry występuje wiele wątków i zwrotów akcji, przeplatanych animowanymi przerywnikami filmowymi. W trybie pojedynczego gracza do rozegrania są trzy kampanie, po jednej dla każdej z ras. Fabuły poszczególnych kampanii są ze sobą ściśle powiązane, tak że rozegranie ich we właściwej kolejności ukazuje spójny i ciągły scenariusz, choć odkrywany i przedstawiany za pomocą fragmentów filmowych z perspektyw poszczególnych ras.

W pierwszej części gracz wciela się w rolę dowódcy wojsk Konfederacji Terran, szybko jednak przechodzi na stronę quasi-partyzanckiej organizacji o nazwie Sons of Korhal, której dowódcą jest Arcturus Mengsk. Jest to początek wielkiego konfliktu pomiędzy trzema rasami występującymi w StarCrafcie.

W drugiej kampanii gracz zostaje jednym z „Cerebrates”, dowódców poszczególnych rojów zergów, podlegających bezpośrednio nadrzędnemu umysłowi, Overmindowi. Zostaje tu rozwinięty wątek walki pomiędzy zergami a protossami, który trwa praktycznie do końca podstawowej wersji gry.

Trzeci epizod zostaje poświęcony rasie protossów. Tym razem gracz zostaje jednym z nowych Egzekutorów (ang. Executor), który ma zastąpić Tassadara, oskarżonego przez Konklawe (forma rządu protossów) o współpracę z Dark Templarami, którzy zostali wygnani dawno temu z rodzimej planety protossów, Aiur. Trzecia kampania kontynuuje wątki rozpoczęte wcześniej, a także ukazuje głębokie podziały i różnice, jakie są zakorzenione w społeczeństwie protossów, z którymi muszą sobie poradzić w obliczu nadchodzącego niebezpieczeństwa.

Dwanaście lat oczekiwania. Starcraft II: Wings of Liberty

Fabuła kampanii StarCraft II rozgrywa się cztery lata po wydarzeniach ze StarCraft : Brood War, zaś podczas niej spotykamy bohaterów powracających z oryginalnej serii, m.in. Zeratula, Arcturusa Mengska, Artanisa, Sarah Kerrigan i Jima Raynora oraz kilka nowych postaci takich, jak: Tychus Findlay czy Selendis. Gracze mają także możliwość powrotu na światy z oryginalnej gry, takie jak: Char, Mar Sara, Tarsonis czy Braxis, ale również poznać nowe światy, jak planeta z wielkimi dżunglami, Bel’Shir. Potwierdzono również, że xel’naga, starożytna rasa kosmiczna, odpowiedzialna za stworzenie protossów i zergów, będzie odgrywała znaczącą rolę w historii Wings of Liberty.

Tło wydarzeń

Na zakończenie Starcraft Brood War po zagładzie sił ekspedycyjnych Zjednoczonego Dyrektoriatu Ziemskiego, pokonaniu Dominium Terran i po najechaniu ojczyzny protossów, Aiur, Kerrigan i jej siły zergów stały się dominującą siłą w sektorze Koprulu. Jednak po zakończeniu Wojny Rojów, Kerrigan, mimo że posiadała wystarczającą moc, aby zniszczyć wszystkie punkty oporu w sektorze Koprulu, wycofała się na planetę Char. W ciągu kolejnych czterech lat, nikt nie widział ani nie słyszał o Królowej Ostrzy i jej zergach, chociaż jej ostateczny atak mógł nadejść w każdej chwili.

W międzyczasie Arcturus Mengsk postanawia odbudować potęgę Dominium oraz umocnić jego siłę, odpierając tym samym napór konkurencyjnych grup terran. Walerian Mengsk, postać wprowadzona w powieści Firstborn, odgrywa ważną rolę w polityce Dominium, ze względu na jego pozycję jako następcy tronu. Tymczasem Jim Raynor, odgrywający ważną rolę w wydarzeniach ze StarCrafta i Brood War, został zmarginalizowany przez media, będące pod kontrolą Dominium. Jego rola poprzez propagandę Mengska została zredukowana do statusu najemnika, który jak wykazano, robi interesy z „Moebius Foundation”, nową frakcją, która jest zainteresowana starożytnymi artefaktami xel’naga. Chris Metzen, wiceprezes Blizzard, podkreślił, że przez wydarzenia ze StarCrafta II, Raynor stał się zmęczonym i rozgoryczonym człowiekiem, wykorzystanym i zdradzonym przez Arcturusa Mengska.

Po upadku Aiur i śmierci ich matriarchini Raszagal, protossi wycofali się na planetę mrocznych templariuszy, Shakuras. Tam Artanis, były uczeń Tassadara, stara się zjednoczyć w Khali protossów i mrocznych templariuszy, którzy prawie oddzielili się od siebie w plemiennej mentalności, w wyniku wielowiekowej nieufności.

Fabuła

Cztery lata po Starcraft ;  Brood War, Dominium Terran jest ponownie dominującą siłą w sektorze Koprulu. Z nieznanych powodów, Kerrigan zebrała rój na planecie Char i zniknęła z pola widzenia. Po odejściu zergów, protossi po raz kolejny przyjęli bierną rolę w galaktyce. Natomiast Jim Raynor stworzył rewolucyjną grupę o nazwie Raynor Raiders („Rekieterzy Raynora”) w celu obalenia Imperatora Arcturusa Mengska. Jednak Mengsk rozpoczął masową oszczerczą kampanię medialną przeciwko Raynorowi, ukazując go jako terrorystę.

Na Mar Sara, Raynor spotyka starego przyjaciela Tychusa Findlaya. Razem wyzwalają lokalnych mieszkańców spod kontroli Dominium, a także odkrywają, że Dominium odnalazło fragment starożytnego artefaktu xel’naga. Jim i Tychus przechwytują w końcu artefakt, który zgodnie z umową mogą sprzedać organizacji naukowej Moebius Foundation („Fundacja Moebiusa”), w celu sfinansowania ich wojny z Dominium. Podczas przygotowań do ucieczki z Mar Sara, Rekieterzy zostają zaatakowani przez zergów i są zmuszeni do utrzymania swojej pozycja do czasu, aż przybędzie im na ratunek krążownik Hyperion, dowodzony przez Matta Hornera. Wkrótce odkrywają, że inne planety również zostały zaatakowane przez rój zergów, który był prowadzony przez Sarę Kerrigan. W tym momencie gracz może zdecydować się na podjęcie misji pobocznych, które koncentrują się na historii innych bohaterów: dr Ariel Hanson i Gabriela Tosha.

Rekieterzy otrzymują wezwanie pomocy od dr Ariel Hanson z planety Agria. Raynor prowadzi swój zespół, aby pomóc dr Hanson przemieścić uchodźców z Agrii, którzy wycofali się podczas ataku zergów. Po przybyciu na planetę Haven, odkryli, że ludzie tam przebywający zostali zainfekowani. Dr Hanson proponuje, że może spróbować znaleźć lekarstwo na infekcję zergów. Wkrótce jednak, Raynor jest na rozdrożu między dr Hanson i protossami, którzy przybyli w celu próby oczyszczenia planety z zarażonych. Rekieterzy wykonują również szereg misji, zlecanych przez Gabriela Tosha, podczas których Raynor pomaga mu zbierać jorium i terrazyt – surowce potrzebne do szkolenia widm – na dwóch różnych planetach. Po tym, Rekieterzy odbierają transmisję od ducha imieniem Nova, który próbuje poinformować Raynora o prawdziwym pochodzeniu Tosha i jego widm. Przy końcowej misji pobocznej, Raynor znów staje przed wyborem, komu ma pomóc – Novie czy Toshowi. Dany wybór pozwala Jimowi na uzyskanie odpowiednio technologii duchów lub widm.

Następnie Matt Horner organizuje szereg misji, mających na celu uderzenie w Dominium. Na zniszczonej planecie Tarsonis, Rekietrzy odzyskują starego Adiutanta Konfederacji, który posiada zarejestrowaną transmisje potwierdzającą, że to Mengsk był odpowiedzialny za atak zergów na owy świat. Po tym Raynor uderza na siedzibę UNN na Korhalu i przekazuje komunikat o zbrodni Imperatora na całe Dominium, powodując ogromny skandal i podżega tym samym do zamieszek przeciwko rządom Dominium. Po ucieczce z Mar Sara, Raynor i Tychus dokonują kolejnych najazdów na kilka planet, aby zebrać znajdujące się tam fragmenty artefaktu xel’naga, dla Moebius Foundation. W międzyczasie Horner przestaje ufać Tychusowi i rozpoczyna dochodzenie w jego sprawie. Po czym mówi Raynorowi, że kombinezon Findlaya jest połączony z jego narządami wewnętrznymi, który w razie przypadku ma wyłączyć jego funkcje życiowe. Matt stwierdza tym samym, że Tychus coś przed nimi ukrywa.

Po zebraniu ostatniego fragmentu artefaktu, siły Raynora zauważyły okręty Dominium w umówionym wcześniej miejscu spotkania z Fundacją Moebiusa. Okazuje się jednak, że Fundacja Moebiusa została założona przez Waleriana Mengska, syn Arcturusa. Walerian zwraca się do Raynora, aby pomógł mu w inwazji na planetę Char oraz użyć artefaktu w celu przywrócenia Kerrigan ludzkiej postaci oraz osłabienia zergów. Mimo początkowej konsternacji załogi, Jim przystaje na tę propozycję. Inwazja na Char rozpoczyna się, Dominium i flota Rekieterów zostaje zaskoczona przez atak prewencyjny ze strony zergów. Jednak Raynorowi udaje się zapewnić przyczółek na Char oraz zbiera ocalałe siły Dominium, które przetrwały atak roju. Następnie połączone siły terran zmierzają do głównego ula na planecie. Artefakt ostatecznie osiąga pełną moc i zostaje aktywowany, niszcząc przy tym wszystkie zergi w promieniu jego wybuchu. Niedługo potem zespół Raynora znajduje Kerrigan, przywróconą do ludzkiej postaci, jednak Tychus ujawnia, że zawarł potajemny pakt z Arcturusem Mengskiem, handlując życie Kerrigan za własną wolność. Jim broni Sarę przed próbą zabicia jej, strzelając do Tychusa, po wcześniejszym zniwelowaniu jego ataku. Ostateczna scena pokazuje Raynora, niosącego nagą Sarę Kerrigan w swoich ramionach, po polu bitwy.

Kerrigan i Zergi

StarCraft II: Heart of the Swarm – strategia czasu rzeczywistego, umieszczona w realiach science fiction, stworzona przez studio Blizzard Entertainment na systemy Microsoft Windows i OS X. W przeciągu dwóch dni od premiery sprzedano ponad 1,1 miliona egzemplarzy. 15 lipca 2015 otrzymał status dodatku samodzielnego, dzięki czemu nie wymaga Wings of Liberty do instalacji.

Gra zawiera nowe jednostki i ulepszenia w trybie wieloosobowym w stosunku do StarCraft II: Wings of Liberty, a także kampanię skupiającą się na rasie Zergów. 15 sierpnia 2012 roku Blizzard zapowiedział, że beta testy gry niedługo się rozpoczną. Oficjalnie beta gry rozpoczęła się 5 września 2012 roku. Początkowo dostęp mieli jedynie profesjonalni gracze oraz dziennikarze. Wraz z czasem dostęp do bety rozszerzał się na pozostałych graczy. Dostęp do wersji beta można było uzyskać poprzez złożenia zamówienia przedpremierowego.

Starcraft

Starcraft II:  Legacy of the Void. Ostatnia część trylogii

Protossi umierali lub byli systematycznie tępieni już około wieku przed pierwszą wielką wojną. Następnie przez lata ponosili wiele krwawych porażek podczas kolejnych walk z zergami i terranami, i tak jest do chwili obecnej. Protossi giną jeden po drugim, a ich cywilizacja jest rozbita na wiele mniejszych frakcji, często walczących między sobą. Potrzebują więc bohatera, który spróbuje ponownie zjednoczyć podzielone i skłócone ze sobą plemiona i sekty protossów, żeby uchronić ich rasę przed zagładą.

Artanis, protoski bohater z wojny szczepów, który niedawno został okrzyknięty Hierarchą Daelaam (frakcja protossów składająca się z Khalaitów i Nerazimów utworzona na Shakuras), jest zmuszony szukać sposobu na ostateczne zjednoczenie swojej rasy. Na szczęście znalazł jedną rzecz, która może zmobilizować wszystkich protossów – rekultywacja upadłej planety Aiur. W tym momencie rusza budowa Złotej Armady, największej floty protossów jaka kiedykolwiek została stworzona. Za jej pomocą Artanis chce przeprowadzić misję odbicia Aiur oraz podjąć próbę zbudowania nowej cywilizacji protossów na gruzach starej.

W tym momencie rozpoczyna się podróż Artanisa, który musi ocalić swoich ludzi oraz budować nowe społeczeństwo protossów bez Khali, jednocząc – w Daelaam – zwaśnione frakcje Tal’darimów, Nerazimów czy Czyścicieli w celu odzyskania ojczystej planety i pokonania Amona, zanim pochłonie on wszelkie życie w galaktyce.

Z kolei Dominium Terran jest dość poważnie zdziesiątkowane, w wyniku czego Jim Raynor zamierza zostać na Korhalu w celu odbudowy tamtejszego społeczeństwa. Natomiast Kerrigan i jej rój zergów są zajęci poszukiwaniem Amona i jego złowrogich hybryd, dzięki czemu Artanis ma możliwość zjednoczenia rozbitych protoskich armii i powrócenie na Aiur w celu oswobodzenia planety z rąk zergów. Z kolei losy Zeratula były jak dotąd nie do końca znane, jednak gdy spotkał się z Kerrigan, przekazał jej część proroctwa. Nadchodząca ostateczna walka o przetrwanie pomiędzy trzema zjednoczonymi rasami a starożytnym złem, zdecyduje o dalszych losach Jima Raynora, Kerrigan, Zeratula i innych.

Protossi są główną rasą, której historia zostanie przedstawiona w trzeciej części trylogii czyli Legacy of the Void. Jim Raynor i Sara Kerrigan również są częścią tej opowieści, natomiast głównym antagonistą jest Amon, upadły xel’naga oraz twórca hybryd zergów i protossów. Dyrektor ds. rozwoju franczyzy Chris Metzen porównał historię Starcraft do filmu 300, gdzie niewielka siła angażuje się w konflikt z wielką potęgą w ostatnim rozpaczliwym starciu. Ponadto trzeci epizod ostatecznie kończy fabułę rozpoczętą w StarCraft i kontynuowaną w StarCraft II, a „wszystkie główne postacie doczekały się satysfakcjonującej konkluzji”. Jednakże ze względu na status samodzielnego dodatku historia została napisana w taki sposób, aby ci, którzy nie grali w poprzednie części niczego nie stracili. Trzeci dodatek dodał również tryb Misji w trybie współpracy. Dwóch graczy wybiera dla siebie Dowódce, z czego każy ma inny zestaw specjalnych umiejętności i we dwóch starają się spełnić wszystkie wymogi zwycięstwa. Na chwile obecną w grze znajduje się 16 dowódców:

  • Terranie – Jim Raynor, Rory Swann, Nova Terra, Mira Han oraz Matt Horner, Tychus Findlay
  • Zergi – Sarah Kerrigan, Zagara, Abathur, Alexiei Stukov, Dehaka
  • Protossi – Artanis, Vorazun, Karax, Alarak, Talandar, Zeratul

Dzięki temu, że pierwsza część trylogii w 2017 roku przeszła na model Free to Play Starcratf zyskał jeszcze większą popularność wśród graczy.

 

Zostaw komentarz

Tagi:
Zostaw odpowiedź